Verkoop van geschonken eigendommen wordt gemakkelijker

januari 2026


De verkoop van geschonken eigendommen is eindelijk weer mogelijk. De koper loopt niet langer het risico de door de schenker gekochte eigendommen terug te moeten geven.

Dit is de inhoud van de nieuwe wet die, eind 2025, heeft introduceert substantiële wijzigingen in het Italiaanse Burgerlijk Wetboek die de aankoop van geschonken eigendommen veel veiliger maken voor kopers en aantrekkelijker voor kredietverstrekkers. Dit is een belangrijke verandering die van invloed is op de circa 200.000 schenkingen van onroerend goed die jaarlijks in Italië plaatsvinden. Deze wet dicht een lacune in de regelgeving die de vastgoedmarkt en de onderhandelingsvrijheid van burgers jarenlang heeft benadeeld, en versterkt tegelijkertijd de bescherming van rechtmatige erfgenamen en de rechtszekerheid.

Maar laten we stap voor stap te werk gaan.

Huidige situatie

Tot op heden was de aankoop van een woning die eerder geschonken was een riskante transactie, aangezien de rechtmatige erfgenamen van de schenker – de echtgenoot, kinderen en mogelijk ook voorouders – hun rechten op de woning konden doen gelden als de schenking hun wettelijk erfdeelhadaangetast.

Nieuwe wetgeving

De nieuwe wet grijpt in op de artikelen 561, 562, 563, 26552 en 2690 van het Burgerlijk Wetboek, die de actie tot vermindering (z.g. “azione di riduzione”) van schenkingen regelen, met name die betreffende onroerend goed (alsmede geregistreerde roerende goederen en roerende goederen die niet in openbare registers zijn ingeschreven).

De ingevoerde wijzigingen beschermen derden die geschonken eigendommen kopen, aangezien hun rechten die zij van de begunstigde hebben verkregen niet langer worden aangetast. Zij zijn immers vrijgesteld van de verplichting om de bezittingen terug te geven aan de rechtmatige erfgenamen wier aandeel mogelijk is benadeeld.

De laatstgenoemden kunnen in feite alleen een vordering indienen op de begunstigde, die hen vervolgens moet compenseren met een geldbedrag dat gelijkwaardig is aan het deel van het aandeel dat is aangetast. De enige uitzondering hierop is de situatie waarin de begunstigde insolvent is; in dat geval zijn de derden die de activa kosteloos hebben verkregen verplicht de nabestaanden te compenseren met
een gelijkwaardig geldbedrag.

Deze wijziging heeft cruciale gevolgen voor degenen die onroerend goed verkrijgen via een schenking. Als de koper de koopakte bij het kadaster heeft laten registreren voordat de wettelijke erfgenamen het verzoek tot vermindering hebben ingediend, hoeven zij het onroerend goed nooit terug te geven . De erfgenamen van de schenker hebben dan exclusief verhaal op de oorspronkelijke begunstigde en kunnen een financiële vergoeding eisen die gelijk is aan de waarde van hun aandeel.


Simpel gezegd is het nieuwe mechanisme gebaseerd op een nauwkeurig tijdsonderscheid:

Iedereen die onroerend goed van een begunstigde koopt, moet controleren of er nog geen vordering tot vermindering is geregistreerd. Als de aankoop is geregistreerd voordat er vorderingen van de wettelijke erfgenamen zijn geregistreerd, is de koper volledig veilig en loopt hij geen risico het onroerend goed terug te moeten geven. In dat geval ligt de financiële verantwoordelijkheid volledig bij de begunstigde, die de wettelijke erfgenamen moet compenseren voor hun erfdeel. Bij deze compensatie moet ook rekening worden gehouden met eventuele waardevermindering van het onroerend goed als gevolg van hypotheken of andere lasten die door de begunstigde op het onroerend goed zijn gevestigd. Bovendien blijven deze lasten geldig en worden ze niet door de hervorming opgeheven.

■ De termijn voor het indienen van een verzoek tot vermindering is verkort van tien naar drie jaar na de opening van de nalatenschap. Dit betekent dat de periode van onzekerheid aanzienlijk is verkort , waardoor de situatie voor alle marktdeelnemers voorspelbaarder is geworden.

De nieuwe regels gelden voor erfopvolgingen die zijn geopend na de datum van inwerkingtreding van de wet , terwijl voor erfopvolgingen die op een eerdere datum zijn geopend de oude bepalingen van toepassing zijn indien aan een van de volgende voorwaarden
is voldaan:

 Het verzoek tot vermindering van de schenking is reeds gemeld en vastgelegd ;

 Het verzoek tot vermindering van de schenking moet binnen zes maanden na de datum van inwerkingtreding van de wet worden gemeld en schriftelijk vastgelegd ;

 De rechtmatige erfgenamen dienen binnen zes maanden na de datum van inwerkingtreding van de wet een buitengerechtelijk bezwaar tegen de schenking in te dienen tegen de begunstigde of diens rechtsopvolgers.

Bij afwezigheid van kennisgeving en afschrift van het verzoek tot vermindering of van het bezwaarschrift , is de nieuwe regeling ook van toepassing op erfopvolgingen die zijn geopend vóór de inwerkingtreding van de wet, gedurende zes maanden na de inwerkingtreding ervan.

De gevolgen van de hervorming zijn direct en positief:

 Meer rechtszekerheid voor degenen die onroerend goed via een schenking verkrijgen, waardoor het risico op toekomstige claims wordt weggenomen.

 Betere toegang tot krediet : banken zullen deze panden zonder problemen als onderpand voor hypotheken kunnen accepteren, waardoor het verstrekken van hypotheken wordt vereenvoudigd.

 Voordelen voor gezinnen en jonge stellen, maar ook voor ondernemers die financiering nodig hebben.

Voor meer informatie over nalatenschappen en schenkingen in Italië

Fortuna Housing c.v.
Avv. Raffaela Amato
Arnhemseweg 131
7331BG Apeldoorn
E-mail:  ItaliaHousing@gmail.com
Tel. +31653228449
Tel. +393270225012


Wilt u meer weten over aankoop en bezit van Italiaans vastgoed en/of emigratie naar Italië ?

Lees er alles over in de Emigratie & Vastgoed handboeken over Italië

Ontdek de mogelijkheden en vermijd de valkuilen

 

Bekijk overzicht Italië titels en inhoudsopgaven 

► eenhuisinhetbuitenland.nl/c-1839436/italie/

 

Nieuwsbrief

Meld u aan voor onze nieuwsbrief
Aanmelden
© 2012 - 2026 eenhuisinhetbuitenland | sitemap | rss | webwinkel beginnen - powered by Mijnwebwinkel